az oldal másolása kizárólag az oldal szerzõjének hozzájárulásával és a forrás megjelölésével lehetséges!

 

Bichon Havanese standard

A bichonok rendszeres gondozása napi 10 percet vesz igénybe. A szem tiszítás mindennapos feladat. A szem elott lévo szor irritálhatja a szemet, ami intenzív váladékozással reagálhat. A váladékot minden nap el kell távolítani .Erosebb váladékozás esetén naponta többször is. Ha a kutya szeme nagyon piros és erosen csipásodik érdemes felkeresni az állatorvost.
A szem tisztításához használhatunk 3 %-os bórvizet, de lehet kapni erre a célra kifejlesztett ápoló szereket, amik megszüntetik a szem körüli szorzet elszínezodését.
Érdemes rendszeresen a fogak állapotát is ellenorizni. Lehet fogat mosni vagy szájápoló spray-vel befújni a szájba, mely kezelések lassítják a fogkoképzodést. Mivel ezek a kiskutyák keveset rágnak nagyobb ebtársaiknál, gyorsabb a fogkoképzodés. Az elhanyagolt fogazat fájdalmas lehet kutyánk számára és szólni nem tud a kellemetlen érzésrol…
A szorzetápolás elmulasztása eseté kutyánk hamarosan talpig filcben fog pompázni. Ha idoben nem állunk neki a bontogatásnak, akkor a szort tetotol talpig le kell nyírni. Az, hogy a kutyánk szeret-e fésülködni, attól függ, hogy kölyök korában mennyire szoktattuk hozzá. Kiskutyánkat minél korábban szoktassuk hozzá a fésuhöz és a keféhez. Kölyök korban még rövid a szore és nem jelent neki különösebb kellemetlen érzést, viszont könnyen megszokja a procedúrát. Legalább heti három alkalommal szakítsunk idot a fésülésre, de lehet többször is! A surun fésült kutya szore nem csomósodik össze, szorveszteség kevesebb, kutyánk pedig teljes pompában mutatkozhat minden nap.
A fésüléshez rakjuk a kutyust egy asztalra vagy mosógép tetejére, melyre csúszásgátló gumiszonyeget helyezünk. Vigyázzunk, nehogy leugorjon, vagy lepottyanjon a kiskutya, mert komoly következményei lehetnek! Szükségünk lesz egy váltakozó fogazatú fémfésure, egy gumipárnába ágyazott hajlított tüskékkel ellátott kefére, valamint egy kisméretu suru fogazatú fésure. Jól jöhet egy fésülést könnyíto bonto spray, mely nem csak a csomók bontásában hasznos, hanem a töredezett szort is regenerálja, valamint megakadályozza a szor sztatikus feltöltodését. Soha ne fésüljük a kutya szorét szárazon. Amennyiben nem tudunk minoségi kozmetikumot beszerezni, helyettesíthetjük szorkondicionáló balzsam és víz 1:10 arányú hígításával. Alaposan keféljük át a kutyát a szor tövéig. Sok gazdi ugyan fésülgeti kedvencét, de nem fordít rá kello odafigyelést. A hajlatok csomósak maradnak és elofordulhat, hogy csak a szortakaró tetejét igazgatja a fésuvel. Ilyenkor,ha nem vesszük észre idoben a hiányosságokat, akkor csak a teljes szorzet lenyírása a legkedvezobb és leghumánusabb a kutyus számára! A fésülés megkezdésekor a szort a tövénél fogjuk meg, hogy a leheto legkevesebb fájdalmat okozzuk a kutyának, és keféljük a szort a tövétol a végéig centiméterrol centiméterre. A csomót ritka fogú fésuvel mindig a szor végétol a töve felé próbáljuk bontani. A legtöbb figyelmet a hajlatokra, a nyakra, a fültore és a farok tövére kell fordítanunk. A fésülést lehetoleg a napi nagysétával egybekötött játszás elott érdemes megejteni, így mindig kellemes esemény párosul a procedúrához. A séta végén a nyakörvet mindig vegyük le a kutyusról, mert alatta becsomósodik és ki is koptathat a szor!

5-6 hetente fürdetésre és nercolajos balzsamozásra szükség lehet a földet söpro, így könnyen piszkolódó szornek. A nercolaj azért ajánlatos, mert megakadályozza a szorszálak töredezését. Csak jó minoségu kutyasampont használjunk, és pontosan tartsuk be a hígítási arányt! . Esos idoben a séták után többször is szükséges lehet a kutya fürdetése, ilyenkor azonban csak tiszta vizet használjunk!
Csak csomómentesre fésült kutyát fürdessünk meg, ellenkezo esetben a szorben lévo csomók még nagyobb csomókká állnak össze! Amennyiben nincsen kello tapasztalatunk és nem bízunk magunkban, bízzuk kedvencünket jól képzett szakemberre, aki bevezethet minket a havanese ápolásának alapjaiba.
Ha érzünk magunkban kello elszántságot, vágjunk bele a dologba…
Helyezzünk a kád aljára csúszásgátló gumiszonyeget és állítsuk bele a kutyát. A vizet állítsuk langyosra. Az a hofok, ami a mi borünknek kellemes, kutyánknak már forró. Figyeljünk a hallójáratokra, mert, ha víz kerül bele, könnyen begyulladhat! A sampont az eloírt arányban, flakonban hígítsuk, majd nyomkodva (ne dörzsölgessük a szort össze-vissza, mert be fog csomósodni) oszlassuk el a kutya testén. A szembe ne kerüljön sampon, mert irritációt és gyulladást okozhat! Langyos vízzel alaposan öblítsük ki a sampont a szorbol, majd ismételjük meg ugyanezt a kondicionálóval (ezt szintén fel kell hígítani). Csavarjuk ki a szorbol a vizet. Nagy nedvszívó képességu törölközovel itassuk fel a víz nagy részét a szorbol. Ne dörzsölgessük a szort a törölközovel, mert becsomósodhat!
A hajszárítót használunk, akkor a leheto leghidegebb fokozaton szárítsuk vele a kutyát! A szárításkor is centirol- centire haladjunk és közben fonözo kefével fésüljük a szorzetet. A fejnél a hajszárítót a legalacsonyabb fokozatra állítva szárítsuk a szort.
Mivel ez a fajta is szorös hallójáratú, az ápolás tartozik a szorszálak kitépése a hallójáratból, a szor kinyírása a talppárnák közül, a mancs szorzetének fazonra igazítása, a körömvágás, a végbélnyílás, és a nemi szervek körüli szor kinyírása. Ezeket a feladatokat mindenképpen bízzuk a fajtához érto kozmetikusra és rendszeresen keressük fel a kutyaszalont, mert ezeknek a feladatoknak az elodázása bizony sok-sok kellemetlenséget okozhat a kedvencünknek. Gondolok itt a hallójárat gyulladásra, toklászosságra, fájdalmas járásra és a nem éppen higénikusan szorre ragadó kakira-pisire.

A havanese kutyafajta Kubából származik, ahol az itthoninál jóval forróbb a klíma. Éppen ezért felesleges lenyíratni szorét azért, mert „melege van”. Ezeknek a kutyáknak alkalmazkodott a szorzete a meleghez. A rendszeresen fésült szor jól szellozik,védi a bort a napsugaraktól.
Amennyiben gondot okoz a kutyus szorzetének ápolása, akkor inkább nyírassuk rövidre a kutyus szorét, még akkor is, ha jobban tetszik a hosszú fazon. Ne feledjük, szeretett hu társunk borére megy a dolog. Mi fontosabb számunkra? A szépérzékünk kielégítése, vagy a kutyusunk boldogsága, vidámsága és kellemes közérzete?