az oldal másolása kizárólag az oldal szerzõjének hozzájárulásával és a forrás megjelölésével lehetséges!

 

Arra a kérdésre, hogy milyen gyakran fürdessük kutyánkat, az állatorvosok és a kutyakozmetikusok a legkülönbözõbb választ adhatják. Akkor milyen gyakran fürdessük kedvencünket? Ez függhet attól, hogy milyen a kutya szõrzete, udvaron lakik vagy lakásban. Ha már erõsen kutyaszaga van és látszatra is koszos a szõre, akkor minden bizonnyal eljött az ideje egy alapos csutakolásnak. Bizony nem lehet kellemes egy piszkos, kutyaszagú kutyussal egy lakásban élni. Ráadásul még kutyánk sem érzi így jól magát. Ha vállaljuk a közös kádhasználatot, akkor otthon is vállalkozhatunk erre a feladatra.
A fürdetés megkezdése elött mindent készítsünk elõ. Csúszásgátló gumiszonyeget a kádba, ezzel fokozzuk a kutyánk biztonságérzetét. Jó nedvszívó törölközõt. Csak jó minõségû, kutyák számára kifejlesztett, speciálisan a szõrtípusnak megfelelõ sampont használjunk, amit a flakonon feltüntetett hígítási arányban készítsünk el. Ezen ne spóroljunk, mert kutyánk bõre bánhatja, ha nem megfelelõ sampont választunk, vagy esetleg emberi használatra szánt terméket választunk. Az embernek készült samponnal többet árthatunk kedvencünknek, mint gondolnánk! Ha a fürdéshez nem szokott állatot szeretnénk kádba varázsolni, álljon mellettünk "tettre készen" valaki segítségként, lehet, hogy szükségünk lesz a jelenlétére. Fürdetés elött bontsuk ki kefével a szõrcsomókat, majd fésüljük át fésüvel. A nehezen kezelhetõ területeket se hagyjuk ki! Ha a szõrbontást elmulasztjuk, és csomósan kezdünk neki a mûveletnek, a víz hatására a szõr kibonthatatlan gubanccá áll össze. Lehetõleg zuhanyrózsával, kéz meleg folyóvízzel alaposan nedvesítsük át a kutya bundáját, ügyelve arra, hogy ne menjen víz a fülekbe. A sampont mindig hígítsuk fel, és ne töményen használjuk Ha szükséges, ismételjük meg a mûveletet. Vigyázzunk kedvencünk szemébe ne „tunkoljuk” bele a sampont, mert szegényke szeme begyulladhat! Kondicionáló balzsamot is használhatunk és azt is hígítva. Mindig alaposan öblítsük ki a sampont a szõrzetbõl, mert különben vakaródzásnak adhatunk okot! Csavarjuk ki a szõrébõl a vizet, hagyjuk, hogy jól megrázza magát. Egy jó nedvesség szívó törölközõvel itassuk fel a vizet a szõrzetbõl és kezdhetjük a szárítást. A hajszárító használatához és hangjához már kölyökkortól szoktassuk hozzá kedvencünket.
Mindig alaposan szárítsuk meg az állatot, ne csak a felsõ réteget szárítsuk meg. Használjunk fonözõ kefét a szárítás közben. Így szebb lesz a bunda és hamarabb is szárad. A szárítás végeztével kb. 1–2 óra hosszat még ne engedjük ki az udvarba. Nyári kánikulában a rövidszõrû kutyákat nyugodtan kirakhatjuk száradni a napra és ezzel alaposan leegyszerûsödik a dolgunk.
Ne feledjük, hogy a túlzottan gyakori fürdetés következtében kutyánk bõre kiszáradhat, ekcémás is lehet, ezért csak akkor fürdessük, ha feltétlen szükséges! A kutya száját, popsiját, lábát viszont minden nap tisztogassuk meg tiszta vízzel.